Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 25.03.2019
18:30–19:45

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Ogród Zamku Królewskiego w Warszawie i krajobraz władzy

Ogrody Zamku Królewskiego istniały w paroksyzmach, niszczone przez kataklizmy wojenne, po których znów się odradzały i znów popadały w zapomnienie. Dziś oczekujemy kolejnego wskrzeszenia ogrodu. Dlaczego jednak odtwarzana jest stosunkowo młoda wersja ogrodu, z czasów, gdy w Zamku mieszkał prezydent Ignacy Mościcki – a nie z wcześniejszych czasów królewskich? To jeden z tematów spotkania, podczas którego zastanowimy się również nad związkiem ogrodu z Wisłą oraz jego zaskakującą relacją z miastem. 600 lat historii tego ogrodu to opowieść o powstawaniu wokół Zamku symbolicznego krajobrazu władzy. A jak jest dzisiaj i jaka będzie przyszłość zamkowego ogrodu? Do czego jest on nam potrzebny? Czy zagarnie go miejski styl życia i wypełni nowymi sensami?

 

Wykład z cyklu: UKRYTE ZNACZENIA OGRODÓW – ARCYDZIEŁA Z LISTY ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO

Ogród to nie tylko rośliny. Ogrody wyrastają na glebie kultury, żywią się wyobraźnią i intelektem swych twórców. Dopiero po latach zdradzają społeczne chwyty, polityczne strategie i kulturowe mody, które je kształtowały. W trzech wykładach odwiedzimy cztery ogrody – uczonych, cesarza-poety, następnie ogród mitów, wreszcie ogród władzy. Pokażą one, jak sztuka ogrodowa wykorzystuje język symboli i ukrytych znaczeń przestrzeni – zarówno fizycznej, jak i społecznej.

Prowadząca: dr Małgorzata Szafrańska była wieloletnią kustoszką w Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie zajmowała się historią zamkowego ogrodu oraz wspomagała wiedzą historyczną jego rewaloryzację. Książka „Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie” wydana w 2017 roku otrzymała wyróżnienia w konkursach o nagrodę Klio, Sybilli oraz Wierzb. Dr Szafrańska wykłada historię ogrodów na Uniwersytecie Warszawskim, jest członkinią rady redakcyjnej „Studies in the History of Gardens and Designed Landscapes”. Zajmuje się teorią sztuki ogrodowej i ogrodem jako zjawiskiem kultury.

 

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.