Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 28.08.2017
18:30–19:30

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp płatny

Odkrywanie starożytności. Rzym i Neapol

Grand Tour, który stoi u początków współczesnej turystyki, jest jednocześnie jej zaprzeczeniem i niedoścignionym wzorem. Wyrosły z podróży edukacyjnej młodych arystokratów miał dawać ostatnie szlify wychowaniu członków przyszłej elity europejskich społeczeństw. Stąd też program poszczególnych podróży zmieniał się w zależności od epoki, miejsca pochodzenia podróżników czy ich planowanej kariery. Jednak niemal zawsze podróż obejmowała Italię. Grand Tour był także wyrazem statusu społecznego. Podróżnicy odwiedzali miejsca związane z wybitnymi osobistościami, ale także uznawane za miejsca niezwykłe, charakteryzujące się pięknem natury bądź uznawane za dzieła geniuszu ludzkiego. Ich wybór nie był jedynie przejawem mody, czego dowodem wpisanie wielu z nich na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Cykl wykładów ma na celu przybliżenie istoty złożonego zjawiska, jakim był Grand Tour, a także ukazać jego wielopoziomowe relacje z rozwijającą się wówczas kulturą. Zostaną omówione wybrane miejsca (m.in. z listy światowego dziedzictwa UNESCO), do których zmierzali podróżnicy, a ich oczekiwania i wrażenia będą skonfrontowane z dzisiejszymi opiniami.

Dr Paweł Ignaczak, historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendysta DAAD (Drezno), Fundacji Lanckorońskich (Rzym), Fundacji Dr Marii Zdziarskiej-Zaleskiej (Paryż). Pracował w Gabinecie Rycin Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz w kolekcji graficznej Biblioteki Polskiej w Paryżu. Prowadzi badania nad grafiką i kolekcjonerstwem w Polsce i Francji od XVIII do XX w.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.