Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 18.02.2020
18:30–20:00

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Nowości na listach UNESCO | Królewski sen o potędze – Mafra

Zaledwie 30 km na północ od Lizbony odnajdujemy na mapie Portugalii jeden z największych w Europie, monumentalnych zespołów pałacowo-klasztornych w Mafrze. Na zbudowany w początku XVIII wieku kompleks architektoniczny, zapatrzony w Wersal, chcący dorównać Eskorialowi, składają się: pałac królewski, bazylika, klasztor i ogród.

Barokowy obiekt, użytkowany od czasów Jana V, imponuje powierzchnią 40 tys. metrów kwadratowych, 1200 pokojami, 5 tysiącami drzwi i 156 klatkami schodowymi; chlubi się także ogromną biblioteką, w której zgromadzono 40 tys. woluminów oprawnych w złoconą skórę. Zespół pałacowo-klasztorny po 199 latach od swego powstania, w 1910 roku przekształcono w muzeum, a od lata 2019 roku jest zabytkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

 

Prowadzący: dr Olaf Kwapis 

Jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.

 

Sprawdź pozostałe wykłady w Centrum Interpretacji Zabytku.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.