wt., 24.11.2020

Nowości na listach UNESCO | Architektura Pskowa | ONLINE

Wykład przełożony z dnia 17.11.2020 r.

W 2019 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisany został Kreml Pskowa. Wybierzemy się w podróż do tego wyjątkowego miasta, które przez wieki pełniło rolę szczególnej bramy pomiędzy Polską, Litwą a Rusią. Przez bramę tę płynęły z zachodu wzorce, które doprowadziły do ukształtowania zarówno
architektury, malarstwa ściennego i ikonowego oraz rzemiosła pskowskiego. Była to sztuka nieco odmienna od tej powstającej na pozostałych ruskich ziemiach, na pewno jednak oddziałująca zarówno na obszary państwa polsko-litewskiego, jak również Rusi. Kościoły Pskowa, podobnie jak całe miasto mocno ucierpiały podczas II wojny światowej – opowieść o zabytkach Pskowa jest więc również opowieścią o ich powojennej odbudowie.

Prowadząca: dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska

Jest historyczką sztuki, bizantynolożką, adiunktką w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Dawnej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się ruskim i rosyjskim malarstwem ikonowym, sztuką cerkiewną w państwie polsko-litewskim i w Rzeczypospolitej, problemami sztuki pogranicza Wschodu i Zachodu, a także kulturą staroobrzędowców. Pracuje również w Zbiorach Sztuki Wschodniochrześcijańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie opiekuje się kolekcją ikon i rzemiosła bizantyjskiego.

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Sprawdź pozostałe wykłady w Centrum Interpretacji Zabytku.