wt., 03.12.2019

Nowości z list UNESCO | Kopalnie krzemienia pasiastego. Wykład

Artur Jedynak, kustosz Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki, opowie o fenomenie pradziejowego „zagłębia górniczego” nad Kamienną oraz o tym, jakie wyzwania niesie ochrona konserwatorska takich obiektów. Poznamy też proces przygotowania wniosku nominacyjnego dla Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia – pierwszego polskiego zespołu zabytków archeologicznych na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego to zespół stanowisk archeologicznych w północnej części województwa świętokrzyskiego, związanych z wydobyciem i obróbką krzemienia oraz z osadnictwem górniczym.

W jego skład wchodzi kilkanaście pradziejowych pól eksploatacyjnych oraz kilkaset stanowisk osadniczych, które powstawały od 3900 do roku 1600 p.n.e. (od neolitu do wczesnej epoki brązu) i jest jednym z największych znanych kompleksów tego typu.

Kopalnie krzemienia charakteryzują się w większości bardzo dobrze zachowanym krajobrazem pogórniczym, a zbadane fragmenty pozostały niemal niezmienione od ponad 5000 lat.

Artur Jedynak – archeolog, kustosz Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki (Oddziału Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim). Prowadził badania na kilkudziesięciu stanowiskach archeologicznych w Polsce, w tym dwóch pradziejowych kopalniach krzemienia – „Krzemionki” i „Borownia” wpisanych na Listę światowego dziedzictwa w ramach Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. Interesuje się badaniem dawnego górnictwa i związanego z nim osadnictwa, a także ochroną dziedzictwa archeologicznego i popularyzacją archeologii. Jest autorem kilkunastu artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Więcej o cyklu Nowości z list UNESCO