wt., 29.10.2019

Nowości z list UNESCO | Architektura Franka Lloyda Wrighta. Wykład

W lipcu 2019 roku komitet UNESCO wpisał na listę Światowego Dziedzictwa osiem budynków zaprojektowanych przez słynnego amerykańskiego architekta, Franka Lloyda Wrighta. Wyróżnione realizacje to zaledwie niewielki procent jego dorobku, jednak oddają główne aspekty i etapy jego twórczości.

Wright znany jest z projektów domów preriowych z początku XX wieku, prób stworzenia dostępnego budownictwa mieszkaniowego (Usonian houses) oraz ikony tzw. architektury organicznej, takich jak Fallingwater (Dom nad Wodospadem) czy nowojorskie Muzeum Solomona R. Guggenheima.

Przyglądając się poszczególnym realizacjom, spróbujemy zdefiniować, na czym polega specyfika jego projektów i jaką odegrały rolę w kształtowaniu krajobrazu architektonicznego Stanów Zjednoczonych.

Aleksandra Kędziorek to historyczka sztuki i architektury, kuratorka. Pracowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Prowadzi badania na temat polskiej architektury modernistycznej, którą promuje poprzez wystawy i publikacje w Polsce i na świecie. Była współkuratorką podróżującej wystawy „Oskar Hansen. Forma Otwarta”; kuratorką domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie; współredaktorką książek i artykułów.

Więcej o cyklu Nowości z list UNESCO