Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 03.02.2022
18:30–20:00

Debata
Nowa Miejskość Warszawy
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp bezpłatny

Warszawska kozetka. Czego nauczył Warszawę rok 2021? | ONLINE

2021 rok otworzył nową warszawską dekadę. Nie był łatwy. Sądownictwo, media, problemy środowiska LGBTQ+, kolejne fale pandemii wariantów COVID-19, związane z nią gospodarcze dramaty, makabryczna bańka na rynku mieszkaniowym, kryzys klimatyczny, kryzys i dramaty uchodźców…, a to dopiero początek listy naszych kluczowych wyzwań z tego roku.

Jako warszawiacy stawialiśmy w ostatnich 12 miesiącach czoło zupełnie nowym wyzwaniom. Pracowaliśmy też nad tymi dobrze nam już znanymi.

  • Czego nauczyło nas ostatnie 12 miesięcy?
  • Z czym dobrze sobie poradziliśmy, co warto kontynuować, z czym zupełnie nie i dlaczego?
  • Co zauważyliśmy, a czego zupełnie nie uświadomiliśmy sobie jako warszawska wspólnota, choć mieliśmy na to szansę i dobrze by nam to zrobiło?
  • Co wynika z tego wszystkiego dla nas jako społeczności miejskiej?
  • Co dla nowych, przyszłych mieszkańców naszego miasta?

Zajrzyjcie z nami w najgłębsze i najpłytsze rejestry naszych wspólnych ostatnich miesięcy. Podsumujmy ten rok, żeby mądrzej wejść w kolejny. Zapraszamy na wspólną, warszawską kozetkę 2021!

Informacje praktyczne:

W spotkaniu wezmą udział:

Edwin Bendyk – dziennikarz i publicysta na stałe związany z tygodnikiem „Polityka”, Prezes Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego, kierownik Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas, wykładowca w Centrum Nauk Społecznych PAN. Autor licznych książek, w tym m.in. W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata (Polityka Spółdzielnia Pracy, Warszawa 2020).

Sylwia Chutnik – kulturoznawczyni i działaczka społeczna, pisarka i felietonistka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike (w 2009 za Kieszonkowy atlas kobiet, w 2013 za Cwaniary i w 2015 za W krainie czarów). Do 2019 jej książki zostały wydane w dziewięciu państwach. Prezeska zarządu warszawskiej Fundacji Mama.

Filip Springer – fotoreporter i dziennikarz, autor książek reportażowych Miedzianka. Historia znikania, Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRLu, Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach, 13 pięter, Księga zachwytów, Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast oraz Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz. Pomysłodawca i współtwórca Szkoły Ekopoetyki Instytutu Reportażu.

Prowadząca: Marta Żakowska, Muzeum Warszawy, Magazyn Miasta

Wydarzenie odbędzie się na Facebooku Muzeum Warszawy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.