czw., 28.10.2021

wstęp bezpłatny

Przyszłość samochodu | ONLINE

dekoracyjna

Samochód to najsilniejszy współczesny przedmiot miejski z najmocniejszym wpływem na społeczne i zdrowotne funkcjonowanie warszawiaków. Silniejszy nawet niż warszawiacy, bo mamy w mieście więcej samochodów niż mieszkańców.

Liczba aut w Warszawie z roku na rok rośnie i wynosi obecnie już ponad 800 na 1000 mieszkańców. Pod koniec 2020 roku w naszym mieście zarejestrowanych było aż 1,935 mln aut. Tylko 4269 stanowiły samochody elektryczne – promowane jako „ekologiczne”, choć napędzane prądem produkowanym z węgla, więc równie szkodliwe środowiskowo, co pojazdy jeżdżące na benzynę i diesla. Jest więc o co walczyć w kontekście galopującego kryzysu klimatycznego. Samochody osobowe odpowiadają w końcu za 12% emisji CO2 w Europie.

• Jakiej kultury samochodu potrzebujemy więc w czasach globalnego odchodzenia kultury aut do lamusa?
  • Jak opracować warszawskie odejście od samochodów w związku z planowanym przez Unię Europejską na 2035 rok zakazem sprzedaży pojazdów wyposażonych w silniki benzynowe i wysokoprężne?
  • I co dalej – skoro nasz toksyczny warszawski romans z autami musi się skończyć?

Informacje praktyczne:

W spotkaniu wezmą udział:

Marcin Chlewicki – ekspert ds. mobilności, koordynator Komisji Transportu i Infrastruktury Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Jakub Faryś – prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Prowadząca: Marta Żakowska, Muzeum Warszawy, Magazyn Miasta

Wydarzenie odbędzie się na Facebooku Muzeum Warszawy.