Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 25.11.2021
18:30–20:00

Debata
Nowa Miejskość Warszawy
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp bezpłatny

Mieszkalnictwo. Warszawskie pekiny i hongkongi | ONLINE

dekoracyjna

Zapraszamy w podróż po warszawskich pekinach i hongkongach!

Przeludnione, zawilgocone, ciemne mieszkania w kamienicach czynszowych, zwane potocznie „pekinami” dla modernistów były antytezą zdrowego zamieszkiwania. Alternatywą miały być mieszkania przestronne, jasne, z dostępem do zieleni i przede wszystkim własne. Idea ta stała u podstaw powstania mieszkalnictwa wielorodzinnego, które współcześnie nazywamy blokami. Z czasem jednak piękne idee wypaczyły się – wielkopłytowe budownictwo, które spełniło marzenia wielu rodzin o własnym M, często powstawało z kiepskich materiałów, a jakość wykończenia pozostawiała wiele do życzenia.

  • Czy współczesne realizacje wielorodzinne, zwane przez inwestorów „apartamentami”, oferują lepsze warunki mieszkaniowe niż ich poprzedniczki?
  • Jakie są dzisiejsze „pekiny”, które też doczekały się własnej nazwy lokalnej i coraz części potocznie nazywane są obecnie „hongkongami”?

Wybierzcie się z nami szlakiem mieszkalnictwa w Warszawie – zapraszamy na wirtualną wycieczkę po wielorodzinnych kamienicach czynszowych, modernistycznych realizacjach, warszawskich „mega-szafach” i współczesnych „hongkongach”. Bądźcie z nami online, po czym powędrujcie po Warszawie szlakiem naszej wspólnej historii mieszkalnictwa.

 

Informacje praktyczne:

W spotkaniu wezmą udział:

Patrycja Jastrzębska – animatorka kultury i historyczka sztuki, twórczyni projektu Tu Było Tu Stało, prezeska Stowarzyszenia Maslaw.

Prowadząca: Marta Żakowska, Muzeum Warszawy, Magazyn Miasta

Wydarzenie odbędzie się na Facebooku Muzeum Warszawy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.