wt., 25.05.2021
18:30–20:00
Centrum Interpretacji Zabytku
bezpłatnie
Nowa dekada: Walka drzew z zabytkami. Spotkanie z Fundacją Centrum Architektury | ONLINE
Zapraszamy na drugie spotkanie Muzeum Warszawy z cyklu „Nowa dekada: NGOsy Warszawy”. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy Fundację Centrum Architektury. Bądźcie z nami! Ustalmy, czy drzewa są ważniejsze niż zabytki.
Jedni mówią, że z drzewami trzeba ostro, bo zrzucają gałęzie, a spróchniałe mogą się złamać i przygnieść człowieka. Inni, że w dzisiejszych czasach trzeba je chronić za wszelką cenę, a zagrożenia są przesadzone. Trwają spory, ale trwają też wycinki, często kontrowersyjne. Społecznicy bronią drzew, przyłącza się do nich wielu mieszkańców miast.
Ale co z drzewami, które przez dekady same wyrosły w zabytkowych parkach? Które zasłaniają widok na zabytki i wybitne dzieła architektury? Co z dziką przyrodą, która zaczyna dominować zaprojektowaną zieleń zabytkowych parków i historyczne osie widokowe? Czy takie drzewa też należy chronić, czy dziedzictwo materialnej kultury jest ważniejsze? I czy można w zabytkowych założeniach dosadzać drzewa, jeśli wcześniej ich tam nigdy nie było?
Temat wybrzmiał wyraźnie po raz pierwszy, ale nie ostatni, w 2012 roku, gdy zaczął się remont warszawskiego Ogrodu Krasińskich i wycięto pewną część drzew i krzewów w imię przywracania walorów oryginalnego projektu zabytkowego parku. Obrońcy zabytków starli się wówczas z obrońcami zieleni.
Czy jesteśmy gotowi uznać niezaproszone drzewa i dziką przyrodę za pełnoprawny element miejskiej infrastruktury, w czasach katastrofy klimatycznej ważniejszy od architektury, nawet zabytkowej?
Widzimy się na Facebooku Centrum Interpretacji Zabytku i na Zoomie:
https://us06web.zoom.us/j/89081878103?pwd=SXdrMzZvM0gzeWFhNXNwY1NXcE9odz09
Meeting ID: 890 8187 8103
Passcode: 359212
Fundacja Centrum Architektury od dziesięciu lat popularyzuje wiedzę o architekturze i urbanistyce. Wydaje książki poświęcone różnym zjawiskom architektonicznym, organizujem wykłady, spacery, dyskusje i działania artystyczne. Fundacja prowadzi też Radio Architektura i targi wydawnictw architektonicznych Bazarch.
W spotkaniu udział wezmą:
Anna Cymer – historyczka architektury, dziennikarka, autorka książki „Architektura w Polsce 1945–1989”
Michał Krasucki – historyk sztuki, Stołeczny Konserwator Zabytków, działacz społeczny
Małgorzata Piszczek – przyrodniczka, architektka krajobrazu, edukatorka przyrodnicza
Debatę poprowadzi Agnieszka Rasmus-Zgorzelska – współtwórczyni Centrum Architektury, wydawczyni, redaktorka i kuratorka