wt., 25.05.2021

bezpłatnie

Nowa dekada: Walka drzew z zabytkami. Spotkanie z Fundacją Centrum Architektury | ONLINE

grafika, napis: nowa dekada Warszawy

Zapraszamy na drugie spotkanie Muzeum Warszawy z cyklu „Nowa dekada: NGOsy Warszawy”. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy Fundację Centrum Architektury. Bądźcie z nami! Ustalmy, czy drzewa są ważniejsze niż zabytki.

Jedni mówią, że z drzewami trzeba ostro, bo zrzucają gałęzie, a spróchniałe mogą się złamać i przygnieść człowieka. Inni, że w dzisiejszych czasach trzeba je chronić za wszelką cenę, a zagrożenia są przesadzone. Trwają spory, ale trwają też wycinki, często kontrowersyjne. Społecznicy bronią drzew, przyłącza się do nich wielu mieszkańców miast.

Ale co z drzewami, które przez dekady same wyrosły w zabytkowych parkach? Które zasłaniają widok na zabytki i wybitne dzieła architektury? Co z dziką przyrodą, która zaczyna dominować zaprojektowaną zieleń zabytkowych parków i historyczne osie widokowe? Czy takie drzewa też należy chronić, czy dziedzictwo materialnej kultury jest ważniejsze? I czy można w zabytkowych założeniach dosadzać drzewa, jeśli wcześniej ich tam nigdy nie było?

Temat wybrzmiał wyraźnie po raz pierwszy, ale nie ostatni, w 2012 roku, gdy zaczął się remont warszawskiego Ogrodu Krasińskich i wycięto pewną część drzew i krzewów w imię przywracania walorów oryginalnego projektu zabytkowego parku. Obrońcy zabytków starli się wówczas z obrońcami zieleni.

Czy jesteśmy gotowi uznać niezaproszone drzewa i dziką przyrodę za pełnoprawny element miejskiej infrastruktury, w czasach katastrofy klimatycznej ważniejszy od architektury, nawet zabytkowej?

Widzimy się na Facebooku Centrum Interpretacji Zabytku i na Zoomie:

Passcode: 359212

Fundacja Centrum Architektury od dziesięciu lat popularyzuje wiedzę o architekturze i urbanistyce. Wydaje książki poświęcone różnym zjawiskom architektonicznym, organizujem wykłady, spacery, dyskusje i działania artystyczne. Fundacja prowadzi też Radio Architektura i targi wydawnictw architektonicznych Bazarch.

W spotkaniu udział wezmą:

Anna Cymer – historyczka architektury, dziennikarka, autorka książki „Architektura w Polsce 1945–1989”
Michał Krasucki – historyk sztuki, Stołeczny Konserwator Zabytków, działacz społeczny
Małgorzata Piszczek – przyrodniczka, architektka krajobrazu, edukatorka przyrodnicza

Debatę poprowadzi Agnieszka Rasmus-Zgorzelska – współtwórczyni Centrum Architektury, wydawczyni, redaktorka i kuratorka