śr., 27.09.2023
18:00–19:30
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
Niematerialne dziedzictwo UNESCO. Kuchnia śródziemnomorska i uprawa mastichy
Grecka kuchnia, obecna na liście UNESCO jako część wpisu o „kuchni śródziemnomorskiej”, wydaje się być świetnie znana i rozpoznawalna. Jest też obecna w Polsce – w restauracjach, sklepach i naszych domach – ale wciąż wiemy o niej stosunkowo niewiele, ograniczamy się do kilku potraw i składników. W tym do popularnej w Polsce i nieznanej w Grecji ryby po grecku.
Grecka kuchnia to tymczasem kuchnia bogata, oryginalna, wysoce zregionalizowana, pełniąca ważną społeczną rolę. Nawet w najgorszych, najmniej sprzyjających czasach „dobrze zjeść” to w Grecji kluczowa sprawa, a kuchnia to ostatnie miejsce, w którym szuka się oszczędności.
Prowadzący: dr hab. Przemysław Kordos pracuje na Wydziale „Artes Liberales” UW. Jego naukowe zainteresowania obejmują współczesną Grecję oraz współczesny Cypr, szczególnie w ujęciu literaturoznawczym i etnograficznym. Tłumaczy literaturę nowogreckiej, zajmuje go też szeroko pojęta fantastyka.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Wykład odbywa się hybrydowo. Można w nim uczestniczyć stacjonarnie w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytków na Starym Mieście (obowiązuje limit miejsc: 30 osób) lub online z domu albo dowolnego miejsca.
Wykłady stacjonarne kosztują 5 złotych i odbywają się w Centrum Interpretacji Zabytku na Starym Mieście (ul. Brzozowa 11/13). Bilety do nabycia online lub w kasie Centrum Interpretacji Zabytku. KUP BILET NA WYKŁAD STACJONARNY
Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę kicket.com. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. KUP BILET NA WYKŁAD ONLINE
Zdjęcie: pędy z owocami pistacji