czw., 07.10.2021

Wstęp bezpłatny

Uchodźcy – jak pomóc w Warszawie? | ONLINE

dekoracyjna

Większość z nas od kilku tygodni dogłębnie poruszona jest sytuacją uchodźców chcących znaleźć schronienie w Polsce.

Ich losy na granicy polsko-białoruskiej i w Ośrodkach dla Cudzoziemców każdego dnia wstrząsają nami coraz bardziej. Coraz trudniej żyć ze świadomością skali tego dramatu. Coraz więcej z nas chce przy tym włączyć się w pomoc uchodźcom. Tylko jak robić to w Warszawie mądrze i w miarę możliwości skutecznie? Głośna ostatnio granica polsko-białoruska to dziś epicentrum i symbol dramatu uchodźczego w naszym kraju, ale dla wielu uchodźców przekroczenie jej to dopiero początek wyzwań i walki o godne życie w Polsce.

• Jak wygląda bieżąca sytuacja w tej tragedii z perspektywy aktywistów i organizacji od lat pracujących na rzecz uchodźców i walczących o przestrzeganie prawa, w tym praw człowieka?
  • Jakie sieci wsparcia i walki o godność uchodźców działają w Warszawie?
  • Jak można wesprzeć – protestem, wolontariatem (nawet w najmniejszym wymiarze) i wszelkimi środkami i darami?

Zapraszamy na spotkanie z Marią Złonkiewicz, przedstawicielką sieci Chlebem i Solą, która na co dzień wspiera uchodźców w Warszawie, innych miejscach w Polsce i na granicy. Dowiedzcie się, jak wyglądają polskie losy współczesnych uchodźców i co zrobić, by choć trochę pomóc im w sensowny sposób. Każda Wasza godzina i złotówka ma znaczenie.

Informacje praktyczne:

Wydarzenie odbędzie się na Facebooku Muzeum Warszawy.

Marysia Złonkiewicz: bałkanistka, kulturoznawczyni i inicjatorka licznych działań wspierających uchodźców w Warszawie. Zajmuje się przemianami islamu bośniackiego oraz teorią turystyki. Współzałożycielka inicjatywy CHLEBEM I SOLĄ oraz projektu post-turysta.pl.

Prowadzenie: Marta Żakowska – Muzeum Warszawy, Magazyn Miasta