Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 21.04.2022
18:30–20:00

Debata
NGOsy Warszawy
Centrum Interpretacji Zabytku
udział bezpłatny

NGOsy Warszawy: Najstarsi warszawiacy

dekoracyjna

„Starzejemy się!” – pewnie nie raz słyszeliście to hasło od znajomych, przyjaciół czy członków rodziny.

Starzenie się to w końcu jeden z niewielu procesów, które bezwzględnie łączą nas wszystkich. Wraz z nami starzeje się też duża część świata, Polska i Warszawa. Z roku na rok w polskich miastach rodzi się coraz mniej dzieci i coraz większa część mieszkańców ma powyżej 50, 60, 70 i 80 lat.

Często rozmawiamy o aktywnościach najbardziej dojrzałych mieszkańców i mieszkanek Warszawy, rzadko poświęcamy jednak uwagę tym najstarszym członkom i członkiniom warszawskiej społeczności, którzy z różnych powodów nie są aktywni. I właśnie o tej części Warszawy chcemy z Wami porozmawiać. Tym bardziej, że dołączyli do nas właśnie i dołączają dalej nasi goście i gościnie, nowi warszawiacy – uchodźczynie i uchodźcy, również w tzw. trzecim i czwartym wieku.

Jak wygląda ta część starszej Warszawy?
Czego potrzebuje i dlaczego i jak możną ja wesprzeć?

Zapraszamy na spotkanie z Barbarą Boryczką, Prezeską Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich, od lat pomagającą osamotnionym najstarszym warszawiakom i Izabelą Sopalską-Rybak – założycielką i prezeską zarządu Fundacji Kulawa Warszawa, która od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie wspiera osoby z niepełnosprawnościami i osoby starsze uciekające przed wojną do Warszawy.

Informacje praktyczne:

Wydarzenie odbędzie się na Facebooku Muzeum Warszawy.

W spotkaniu wezmą udział:

Izabela Sopalska-Rybak – założycielka i prezeska zarządu Fundacji Kulawa Warszawa, trenerka, działaczka społeczna, członkini Warszawskiej Rady Kobiet. Od 2012 roku działa na rzecz dostępności oraz edukacji na temat potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami w różnych obszarach. Prowadzi szkolenia dla pracowników instytucji, m. in. z zakresu profesjonalnej obsługi osób z niepełnosprawnością, sprawdza dostępność miejsc, małej architektury, urządzeń i budynków pod tym kątem, pomaga przy projektowaniu nowych budynków oraz przestrzeni. Organizuje też zajęcia dla uczniów, studentów, a nawet przedszkolaków w tym obszarze. Prowadzi audyty dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej. Prywatnie zawodniczka warszawskich klubów rugby na wózkach oraz szermierki na wózkach. Zaangażowana we wsparcie osób z niepełnosprawnościami i osób starszych uciekających przed wojną w Ukrainie.

Barbara Boryczka – od 2004 roku wolontariuszka, od 2005 członkini zarządu oddziału warszawskiego, a od kwietnia 2006 prezeska Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich i delegatka międzynarodowej Federacji „Little brothers of the Poor”. Zawodowo związana z międzynarodową firmą doradczo-wdrożeniową o profilu informatycznym na stanowisku Menedżerki Marketingu Produktowego oraz Pełnomocniczki Zarządu ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania.

Prowadzenie: Marta Żakowska – Muzeum Warszawy, Magazyn Miasta


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.