Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 28.10.2019
18:30–19:45

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Najpiękniejsze meczety świata

Meczet, czyli świątynia muzułmańska, jest najważniejszym typem budowli w sztuce islamu. Od początków tej religii w VII wieku wznoszono meczety na wszystkich terenach zajmowanych przez muzułmanów – od Al-Andalus (czyli Półwyspu Iberyjskiego) na zachodzie po Indonezję na wschodzie. Mimo różnorodności technik i stylów, w których powstawały, wszystkie meczety na świecie mają pewne charakterystyczne cechy wspólne. Wykład przybliży podstawowe zasady wznoszenia meczetów na przykładach wybranych budowli m.in. z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Cykl wykładów: Nie tylko arabeski, czyli o skarbach architektury islamu

Architektura powstająca w świecie islamu od wieków fascynowała Europejczyków. Majestatyczne meczety i mauzolea oraz malownicze ogrody po dziś dzień przyciągają turystów i miłośników sztuki. Wykłady poświęcone architekturze świata muzułmańskiego pozwolą zrozumieć specyfi kę budownictwa arabskiego, tureckiego, perskiego i mogolskiego oraz poznać najbardziej wyjątkowe dzieła architektury islamu, które znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Prowadzący: dr Magdalena Pinker

Jest kuratorką Zbiorów Sztuki Orientalnej w Muzeum Narodowym w Warszawie i adiunktką w Katedrze Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się architekturą i sztuką arabską, w szczególności zagadnieniami związanymi z muzułmańskimi kolekcjami w zbiorach polskich muzeów oraz tematem miasta w kulturze islamu. Autorka publikacji na temat sztuki orientalnej, kuratorka wystaw poświęconych sztuce Wschodu.

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.