Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 21.06.2022
18:00–19:30

Wykład online
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp bezpłatny

Modna Warszawa. Kto, jak i gdzie ubierał mieszkańców stolicy | Seminarium Warszawskie

Zapraszamy na kolejne spotkanie Seminarium Warszawskiego, które jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Warszawy i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Jedenaste spotkanie Seminarium warszawskiego odbywa się w trakcie trwania w Muzeum Warszawy wystawy poświęconej twórczości Grażyny Hase. To doskonała okazja, by czerwcowa dyskusja seminaryjna dotyczyła „warszawskiego szyku”, zjawiska dostrzeganego i opisywanego od wieków.

Uczestnicy podejmą wyzwanie rozmowy o miejscu i znaczeniu Warszawy w polskiej modzie począwszy od czasów książąt mazowieckich. Bohaterami dyskusji będą twórcy, użytkownicy i obserwatorzy warszawskiej, tematem stanie się też miejsce mody w realiach różnych czasów. Seminarzystkami będą przedstawicielki świata nauki i praktyki, osoby o szczególnym modowym doświadczeniu.

Dowiedz się więcej o wystawie „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”.

Naszymi gośćmi będą:

Agnieszka Dąbrowska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 2002 roku pracująca w Muzeum Warszawy. Kuratorka kolekcji ubiorów i akcesoriów stroju, kuratorka Gabinetu Ubiorów oraz współkuratorka Gabinetu Suwenirów i Gabinetu Zegarów Warszawskich na wystawie głównej Muzeum Warszawy. Zajmuje się historią rzemiosła artystycznego i dziejami kultury materialnej, zwłaszcza historią ubiorów. Autorka związanych z tymi dziedzinami wystaw, poświęconych m.in. warszawskiemu domowi mody „Herse”, biżuterii spółdzielni „ORNO” (współautorka) oraz twórczości Grażyny Hase. Autorka m.in. uznanej książki Herse. Warszawski dom mody (2019), książek dla dzieci o historii sztuki oraz współautorka książki Grażyna Hase. Zawsze w modzie (2022).

dr hab. Justyna Jaworska – kulturoznawczyni, adiunkt w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowczyni Akademii Polskiego Filmu. Zajmuje się kinem polskim (głównie okresu PRL), historią kultury polskiej XIX i XX wieku w ujęciu obrazu, historią obyczaju, kulturą popularną.  Autorka nagradzanych książek: Cywilizacja „Przekroju”. Misja obyczajowa w magazynie ilustrowanym (2008), „Piękne widoki, panowie, stąd macie”. O kinie polskiego sockonsumpcjonizmu  (2019), współautorka Obyczajów polskich. Wieku XX w krótkich hasłach (2008), współredaktorka podręcznika akademickiego Antropologia ciała (2008). Interesuje się także współczesną twórczością dramatyczną i prowadzi dział dramaturgii polskiej w miesięczniku „Dialog”.

Kalina KaczmarekStyle Doctor – osobista stylistka i personal shopper. Zawodowo od 9 lat zajmuje się kreowaniem wizerunku. Pomaga swoim klientom w zarządzaniu garderobą i pokazuje, jak stworzyć własny styl w oparciu o fasony dopasowane do indywidualnego typu sylwetki. Absolwentka Akademii Wizerunku OSY oraz Rocznej szkoły dla kolorystów Akademii Make Up Instructors. Pracuje z klientami indywidualnymi, a także prowadzi liczne szkolenia z zakresu wizerunku w biznesie dla firm, korporacji i instytucji publicznych. Miłośniczka mody vintage, wyszukuje perełki wśród odzieży z drugiej ręki, propaguje modę na ponowne wykorzystywanie odzieży i dodatków z historią, która nieraz liczy sobie nawet kilkadziesiąt lat.

Informacje praktyczne:

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42, I piętro) i będzie transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy.


Sprawdź program Seminarium Warszawskiego.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.