Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

wt., 25.10.2022
18:00–19:30

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp bezpłatny

Miasto na skraju. Co kryje i kryć może Skarpa Warszawska? | Seminarium Warszawskie

Skarpa Warszawska to najstarszy „zabytek” Warszawy, powstały w wyniku działalności pra-Wisły u schyłku interglacjału eemskiego (130-150 tys. lat). Jest najbardziej wyrazistym obiektem geomorfologicznym miasta, dominantą dzielącą przestrzeń Warszawy na polodowcową wysoczyznę i dolinę. Jest miejscem o rozlicznych funkcjach i niezliczonych skarbach, o ogromnym, często niewykorzystanym potencjale.

W dyskusji seminaryjnej odniesiemy się do granic skarpy, do tego, co skarpa ukrywa i odkrywa, do skarpy jako elementu dziedzictwa naturalnego i kulturowego, do jej znaczenia, do powiązanej z nią harmonii przestrzennej…

Będzie to dyskurs toczony z perspektywy archeologicznej, geomorfologicznej, geograficznej i architektonicznej.

Seminarzyści:

dr Maria Korotaj-Kokoszczyńska, geomorfolożka, prodziekan Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego

dr Joanna Porębska-Srebrna, architektka – urbanistka

dr hab. Hubert Kowalski, prof. ucz., archeolog, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego

Seminarium poprowadzą dr Paweł Weszpiński z Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz z Centrum Badań na Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Informacje praktyczne:

Miejsce: Biblioteka Muzeum Warszawy

Wykład będzie można obejrzeć na Facebooku Muzeum Warszawy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.