niedz., 26.09.2021

Wstęp bezpłatny

Miasto i jego muzeum. Turyn | ONLINE

napis miasto i jego turyn na tle zabytków turynu

Zapraszamy na wędrówkę intelektualną do Turynu, stolicy Piemontu, a w latach 1861-1865 pierwszej stolicy jednoczącej się wówczas Italii.

Turyn to nie tylko fabryka FIATa i Całun Turyński, ale przede wszystkim jedna z europejskich stolic kultury i historyczna stolica Savoyów. To także miejsce licznych muzeów, pałaców, charakterystycznej architektury kilku epok, pamiętającej czasy królewskiej świetności Włoch, okres zjednoczenia Italii, a także totalitaryzmu połowy XX wieku. Wizytówką miasta są także imponujące kolekcje, w tym m.in. zbiory starożytności egipskich, prywatna galeria malarstwa Agnellich czy sztuki współczesnej w GAM Torino i w Palazzo Rivoli. Wiele osób zainteresuje także na pewno jedno z najciekawszych muzeów automobilizmu na świecie.

Wykład będzie można obejrzeć na Facebooku Centrum Interpretacji Zabytku.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis – historyk sztuki, od 2012 związany z Collegium Civitas w Warszawie, od 2016 kierownik prowadzonych tamże studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje”, kierownik Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy.