wt., 26.07.2022

Miasto i jego muzeum. Neapol. Nie tylko kolekcja Farnese

Do Neapolu trafiła jedna z najważniejszych kolekcji rzeźby antycznej – Kolekcja Farnese, której jakość nie pozostawia nikogo obojętnym po dziś dzień.

Kolekcję oglądać można w Muzeum Archeologicznym, którego pomieszczenia kryją także wiele obiektów przeniesionych ze stanowisk archeologicznych usytuowanych wokół Wezuwiusza, w tym z Pompejów i Herkulanum. Tam również znajduje się sekretny gabinet, do którego dzieciom wstępu zabroniono. Capodimonte, jedno z dostojnych wzgórz Neapolu, jest miejscem, w którym wzniesiono willę myśliwską. Dziś w tym okazałym obiekcie mieści się muzeum, a w nim dzieła Tycjana, Perugina, Rafaela, Botticellego, a także hiszpańskiej szkoły neapolitańskiej.

O tych dwóch oraz kilku mniejszych kolekcjach Neapolu opowie podczas lipcowego wykładu opowie dr Olaf Kwapis.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badacz średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), organizator europejskich podróży edukacyjnych. Związany z Collegium Civitas w Warszawie (kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo śródziemnomorskie”). W Muzeum Warszawy pełni obowiązki kierownika Centrum Interpretacji Zabytku.

Informacje praktyczne

Wykład odbywa się w Centrum Interpretacji Zabytków, ul. Brzozowa 11/13.

Koszt: 5 zł (bilety w sprzedaży na tydzień przed wydarzeniem)