Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

śr., 31.05.2023
18:00–20:00

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Miasta z popiołów. Odessa – perła Morza Czarnego

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

„Odessa, moja Odessa…”

Brzmią słowa jednej z sentymentalnych pieśni o tym mieście kupców. Miasto wielu kultur na styku Europy i Azji oraz wielkiej polityki. Pewnie stąd wzięło się między innymi jej międzynarodowe znaczenie kulturalne.

Wielka inicjatywa urbanistyczna księcia Potiomkina szybko stała się jednym z najbardziej znanych kurortów, symbolem dobrobytu i wielkiej rewolucji, która ogarnęła carską Rosję.

Odessa była także dużym skupiskiem Polonii, społeczności żydowskiej, greckiej i francuskiej. Piękno Odessy rozsławili malarze, poeci i pisarze, zachęcając do przyjazdu polityków, bankierów i turystów nad Morze Czarne.

Prowadzący: dr Jarosław Pietrzak –historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki „Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wykład odbywa się hybrydowo. Można w nim uczestniczyć stacjonarnie w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytków na Starym Mieście (obowiązuje limit miejsc: 35 osób) lub online z domu albo dowolnego miejsca.

Wykłady stacjonarne kosztują 5 złotych i odbywają się w Centrum Interpretacji Zabytku na Starym Mieście (ul. Brzozowa 11/13). Bilety do nabycia online lub w kasie Centrum Interpretacji Zabytku. KUP BILET NA WYKŁAD STACJONARNY

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę eWejściówki.pl. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. KUP BILET NA WYKŁAD ONLINE


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.