śr., 22.02.2023

Miasta z popiołów. Noto, miasto sycylijskiego baroku

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

Mało znane i niczym nie wyróżniające się sycylijskie miasto w 1693 roku zostało pochłonięte przez trzęsienie ziemi. Zniszczone zostały budynki, zmarło tysiące mieszkańców. To typowy scenariusz i przebieg wydarzeń.

Co jednak zadecydowało o fenomenie Noto?

Władze hiszpańskie postanowiły odbudować miasto i uczynić je jeszcze piękniejszym i bardziej zadziwiającym. Wysiłki Giovanniego Battisty Landolininiego i Rosario Gagliardiego przyniosły niezwykły efekt. Miasto stało się barokową scenografią teatralną, po której do dziś możemy przechadzać się i podziwiać wspaniałe pałace, kościoły, klasztory i budynki użyteczności publicznej.

A zatem no to Noto!

Prowadzący: dr Jarosław Pietrzak –historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki „Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wykład odbywa się hybrydowo. Można w nim uczestniczyć stacjonarnie w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytków na Starym Mieście (obowiązuje limit miejsc: 35 osób) lub online z domu albo dowolnego miejsca.

Wykłady stacjonarne kosztują 5 złotych i odbywają się w Centrum Interpretacji Zabytku na Starym Mieście (ul. Brzozowa 11/13). Bilety do nabycia online lub w kasie Centrum Interpretacji Zabytku. KUP BILET NA WYKŁAD STACJONARNY

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę eWejściówki.pl. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. KUP BILET NA WYKŁAD ONLINE