pon., 04.02.2019
18:30–19:45
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
Marzyciele i praktycy: Marcin Weinfeld, Stefan Bryła i inni twórcy związani z budową gmachu Prudentialu
Poznamy twórców i twórczynie pierwszego warszawskiego drapacza chmur. Byli wśród nich architekt Marcin Weinfeld; inżynier-innowator Stefan Bryła, profesor Lwowskiej i Warszawskiej Politechniki, poseł na sejm II RP i polityk lwowskiej chadecji; Nina Jankowska-Weinfeld, siostra Marcina, architektka i projektantka, „druga po Brukalskiej” reprezentantka nurtu łagodnej awangardy; niemal zapomniany dziś architekt i rzeźbiarz Ryszard Moszkowski. Wojna będzie dla współautorów gmachu momentem granicznym.
Cykl wykładów: PAMIĘĆ DO WYNAJĘCIA – HISTORIA WARSZAWSKIEGO PRUDENTIALU
Historia budynku to wielowątkowa narracja o pamięci miasta i ludzi – Prudential to pierwszy warszawski drapacz chmur, z ambicjami do nowoczesności i luksusu, heroicznym epizodem z powstania warszawskiego, a później z ideologicznymi zawłaszczeniami okresu powojennego, przeróbkami w duchu socrealizmu, stopniowym upadkiem jako Hotel Warszawa, który wreszcie doczekał się stylistycznego liftingu ostatnich lat. Gmach Prudentialu to wręcz miniatura Warszawy – przeobrażał się wraz z miastem, gdy zmieniały się władze i epoki. Przedwojenny budynek mieszczący wówczas brytyjskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe Prudential oraz luksusowe apartamenty to symbol stolicy sprzed wojny, pierwszy biurowo-mieszkalny wieżowiec, metafora aspiracji do wielkomiejskiego „city”.
Prowadząca: dr Ewa Toniak jest historyczką sztuki, adiunktką na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Interesuje się relacjami sztuki, przestrzeni i autobiografizmu, pamięcią kulturową i współczesnymi narracjami o PRL-u. Autorka książek „Olbrzymki. Kobiety i socrealizm” (2008, 2009), „Śmierć bohatera” (2015) i „Prace rentowne. Polscy artyści między ekonomią a sztuką w okresie odwilży” (2015). Aktualnie pracuje nad pierwszą monografią budynku Prudentialu.
Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku