pon., 18.03.2019
18:30–19:45
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
Luksus dla każdego – Prudential w PRL-u
Po wojnie postanowiono odbudować stosunkowo dobrze zachowany budynek o stalowej konstrukcji. Architekt Prudentialu, Marcin Weinfeld, już w 1946 roku został mianowany naczelnikiem wydziału w Ministerstwie Odbudowy. W sierpniu 1948 roku „Kurier Codzienny”, organ Stronnictwa Demokratycznego, zamieścił elektryzujący artykuł pod tytułem „Drapacz na Pl. Napoleona będzie odbudowany”. Remont najwyższego gmachu w Polsce miał kosztować 350 milionów złotych – urbaniści wciąż marzyli, jak przed wojną, o wielkomiejskim „city”. Jak echo planów sprzed 1939 roku brzmią słowa, że „drapacz stanowić będzie piękny akcent urbanistyczny na Pl. Napoleona, który stanie się centrum przyszłej dzielnicy bankowej”. Czy się udało?
Cykl wykładów: PAMIĘĆ DO WYNAJĘCIA – HISTORIA WARSZAWSKIEGO PRUDENTIALU
Historia budynku to wielowątkowa narracja o pamięci miasta i ludzi – Prudential to pierwszy warszawski drapacz chmur, z ambicjami do nowoczesności i luksusu, heroicznym epizodem z powstania warszawskiego, a później z ideologicznymi zawłaszczeniami okresu powojennego, przeróbkami w duchu socrealizmu, stopniowym upadkiem jako Hotel Warszawa, który wreszcie doczekał się stylistycznego liftingu ostatnich lat. Gmach Prudentialu to wręcz miniatura Warszawy – przeobrażał się wraz z miastem, gdy zmieniały się władze i epoki. Przedwojenny budynek mieszczący wówczas brytyjskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe Prudential oraz luksusowe apartamenty to symbol stolicy sprzed wojny, pierwszy biurowo-mieszkalny wieżowiec, metafora aspiracji do wielkomiejskiego „city”.
Prowadząca: dr Ewa Toniak jest historyczką sztuki, adiunktką na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Interesuje się relacjami sztuki, przestrzeni i autobiografizmu, pamięcią kulturową i współczesnymi narracjami o PRL-u. Autorka książek „Olbrzymki. Kobiety i socrealizm” (2008, 2009), „Śmierć bohatera” (2015) i „Prace rentowne. Polscy artyści między ekonomią a sztuką w okresie odwilży” (2015). Aktualnie pracuje nad pierwszą monografią budynku Prudentialu.
Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku