Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 22.03.2023
18:00–20:00

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Lizbona – stolica imperium kolonialnego podniesiona z gruzów

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

Klejnot Atlantyku – to miano przylgnęło do Lizbony, która od średniowiecza była kolebką wielu kultur. Wraz z kolonializmem portugalskim do stolicy Królestwa płynęły galeony załadowane przyprawami, bogatymi materiałami, przedmiotami luksusowymi oraz kosztownościami z Indii, Afryki i Brazylii.

  • Czy zatem pycha i rozmiłowanie się w przepychu były przyczynami kary, jaka spotkała stolicę i jej mieszkańców w postaci trzęsienia ziemi w 1755?
  • A może to tsunami i ruchy płyt tektonicznych?

Dyskusja jezuitów i duchownych z oświeconymi umysłami Europy dała asumpt do odbudowy stolicy w nowym stylu, układzie oraz duchu.

Prowadzący: dr Jarosław Pietrzak –historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki „Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych.

Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wykład odbywa się hybrydowo. Można w nim uczestniczyć stacjonarnie w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytków na Starym Mieście (obowiązuje limit miejsc: 35 osób) lub online z domu albo dowolnego miejsca.

Wykłady stacjonarne kosztują 5 złotych i odbywają się w Centrum Interpretacji Zabytku na Starym Mieście (ul. Brzozowa 11/13). Bilety do nabycia online lub w kasie Centrum Interpretacji Zabytku. KUP BILET NA WYKŁAD STACJONARNY

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę eWejściówki.pl. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. KUP BILET NA WYKŁAD ONLINE


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.