Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 06.09.2021
18:30–20:00

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 PLN

Kaplica Kotowskich. Pomnik awansu społecznego od chłopa do szlachcica | ONLINE

Grafika. Na fioletowym tle napis Luksus, tandeta i awans po warszawsku

Małżeństwo Kotowskich należało do tych, które w II poł. XVII wieku, dzięki łasce trzech panujących monarchów – Jana II Kazimierza, Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego, przeniknęło ze stanów: chłopskiego  i mieszczańskiego do warstwy szlacheckiej.

Ta niewyobrażalna, nawet jak na owe czasy rzecz, zrodziła się dzięki sprawnemu administrowaniu dochodami królewskimi. Korzystne transakcje handlowe, nadany indygenat oraz zakup dóbr ziemskich pomnożyły jego fortunę, co zbliżyło Kotowskiego do kręgu dworu królewskiego i otoczenia magnatów, świadcząc na rzecz obu środowisk różne usługi, także polityczne.

Przyjrzymy się kaplicy małżonków, zaprojektowanej przez słynnego Tylmana z Gameren, która pozostała jedynym świadkiem ich prestiżu. Mauzoleum jest ważnym świadectwem życia małżonków, pozwalającym na opowieść o ich doczesności i dostatkach majątkowych, jakie zgromadzili za życia, ich religijności, w końcu przykładem żywych relacji łączących Kotowskich z zakonem dominikanów warszawskich.

Prowadzący: dr Jarosław Pietrzak – historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

 

Sprawdź nasze pozostałe wykłady.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.