pon, 12.10.2020

Muzeum Warszawy

Jedyny plac wenecki – Piazza San Marco

grafika z napisem europejskie wakacje. Place unesco

Wydawałoby się, że Wenecja placami stoi. Tymczasem tylko jeden – nazwany przez Napoleona najpiękniejszą kawiarnią w Europie nosi nazwę placu. Poza Piazza San Marco wszystkie pozostałe nazywają się „campo”, czyli ‘pole’. W takim razie najsłynniejsze na świecie miasto na wodzie ma wyłącznie jeden plac, choć – jak wiemy – niejedną kawiarnię.

Cykl wykładów: Europejskie wakacje. Place UNESCO

Posłuchaj opowieści o różnych strategiach organizacji miast wokół ich głównych placów. Miejsca wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO są dla nas trwałym świadectwem historii i tworzących ją ludzi.

Kształtowane przez wieki, przenoszą idee forum czy wcześniejszej agory. Obrazują pamięć obyczaju, świąt, tradycji zgromadzeń, organizacji życia publicznego. A dziś wtapiają się w nowe formy – ikony popkultury. Warto ten palimpsestowy tygiel rozpoznać i opowiedzieć jego dzieje.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis

Jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo  Śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku.