Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 28.03.2022
18:30–20:00

Wykład online
Horyzonty nowoczesności
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Horyzonty nowoczesności. Marian Bogusz: sztuka jako wspólnota

Zapraszamy na wykład z cyklu „Horyzonty nowoczesności. Artyści i artystki w Warszawie od lat 40. do 60.”.

Marian Bogusz należy do ścisłego grona najważniejszych powojennych artystów nowoczesnych, a jego twórczość wzbogacały liczne działania kuratorskie prowadzone w Warszawie i innych miastach w Polsce.

Przyglądając się aktywności tej postaci, nieoczekiwanie wyłaniają się jednak problemy, które wykraczają poza konwencjonalną narrację historii sztuki nowoczesnej. Okazuje się bowiem, że nowoczesność może narodzić się podczas uwięzienia w obozie koncentracyjnym i w związku z tym zmieniać swoje znaczenia: dawać siłę nie tyle jako kategoria artystyczna, lecz egzystencjalna i etyczna. O tym, co to może oznaczać i jak wojna rzutuje na powojenne dekady zastanowimy się, oglądając wybrane realizacje autora Radości nowych konstrukcji.

Piotr Słodkowski – historyk sztuki, adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Interesuje się polską sztuką XX wieku w perspektywie współczesnej myśli humanistycznej. Finalista Nagrody Naukowej POLITYKI (2019) i laureat IX Edycji Konkursu im. Majera Bałabana za najlepsze prace doktorskie o Żydach i Izraelu (ŻIH, 2020). Stypendysta Fundacji Lanckorońskich (2021). Dwukrotny laureat Nagrody Stowarzyszenia Historyków Sztuki (2017, 2018). Autor książki Modernizm żydowsko-polski. Henryk Streng/Marek Włodarski a historia sztuki (IBL PAN, seria “Nowa Humanistyka”, 2019) oraz przygotowanej na jej podstawie wystawy Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowe we Lwowie, 2021). Redaktor tomu Przestrzeń społeczna (2014) i antologii powojennej krytyki artystycznej Czas debat (z Agatą Pietrasik, 2016), a także numeru tematycznego rocznika „Miejsce” pod tytułem The History of Art in Poland and the Holocaust (z Luizą Nader, 2020). Obecnie pracuje nad książką poświęconą praktyce artystycznej Marka Oberlandera.

 

Kolejne wykłady z cyklu Horyzonty nowoczesności:

25 kwietniaMarek Włodarski: obrzeża socrealizmu

23 majaMarek Oberlander: malarstwo materii a wojna

20 czerwcaAlina Szapocznikow: oblicza ciała


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.