Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pon., 20.01.2020
18:30–19:45

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Historyczny Pekin i wcześniejsze stolice Cesarstwa

Na przykładzie historycznego Pekinu oraz przy wsparciu materiałów o innych dawnych stolicach, pokazane zostaną główne założenia urbanistyczne cesarskich miast w dawnych Chinach: siatka ulic, typ zabudowy, charakter murów i bram miejskich. Choć dziś chińskie metropolie mają całkowicie nowoczesne oblicze, historia widoczna jest w nazwach miejsc, na starych fotografiach i mapach.

 

CYKL WYKŁADÓW: Światowe dziedzictwo UNESCO: Chiny. Cesarskie stolice i pałace w dawnych Chinach

Pekin to dziś wielka, nowoczesna metropolia. Jednak w jej sercu od sześciu wieków wznosi się niezmiennie Zakazane Miasto, a pod fasadami wieżowców i szerokimi ulicami można dojrzeć jeszcze ślady długiej historii tej cesarskiej stolicy. W czasie wykładów częściowo odtworzymy to, jak wyglądała w dawnych czasach i jak budowano miasta i cesarskie Pałace w Chinach.

Prowadzący: dr hab. Marcin Jacoby

Jest sinologiem i ekspertem zajmującym się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, szczególnie Chin i Republiki Korei. Interesują go historyczno-kulturowe źródła przemian i procesów zachodzących w tym regionie świata. Naukowo specjalizuje się w chińskiej literaturze klasycznej i kulturze Chin starożytnych. Zna język chiński współczesny i klasyczny, tłumaczy dzieła literatury chińskiej na język polski.

 

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.