Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pon., 28.05.2018
18:30–19:45


Centrum Interpretacji Zabytku
Wstęp 5 zł

Hawr. Integracja tradycji i modernizmu

Hawr, francuskie miasto portowe nad kanałem La Manche, było wielokrotnie bombardowane od upadku Francji w 1940 do lądowania aliantów w Normandii w 1944 roku. Po wyzwoleniu do jego odbudowy zatrudniono Auguste’a Perreta, jednego z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych architektów francuskich. Sporządzony przez niego plan uwzględniał tradycję miejsca, ale wprowadzał nowoczesną zabudowę, której głównym materiałem był beton.

Cykl wykładów: Rotterdam, Hawr, Drezno. Nie tylko Warszawę odbudowano 

Odbudowa Warszawy po drugiej wojnie światowej była procesem długim, skomplikowanym, budzącym skrajne emocje i bardzo kontrowersyjnym. Zdaniem jednych zmiany koncepcji urbanistycznych oraz założeń estetycznych doprowadziły do chaosu przestrzennego, inni dostrzegają pozytywną stronę różnorodności. W tym kontekście interesujące jest to, jak poradzono sobie z przywracaniem do życia innych poważnie zniszczonych miast europejskich. Czy była to bardziej odbudowa, czy też przebudowa? Seria trzech wykładów poświęcona jest miastom, które – podobnie jak Warszawa – dotkliwie ucierpiały podczas wojny, a tragedia ta stała się punktem wyjścia do realizacji odmiennych wizji organizacji przestrzeni i dialogu z przeszłością.

Krzysztof Mordyński, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant Instytutu Sztuki PAN, kustosz w Muzeum UW, autor wystaw muzealnych, zajmuje się historią urbanistyki i architektury, ze szczególnym uwzględnieniem okresu realizmu socjalistycznego w Warszawie.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.