Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pon., 24.09.2018
18:30–19:45


Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp 5 zł

Handel i architektura

Pierwszym powojennym domem towarowym dostępnym dla wszystkich warszawiaków, był otwarty 22 lipca 1951 roku Centralny Dom Towarowy. Po nim nastąpił intensywny rozwój przestrzenni handlowych, które z luksusowych przedwojennych oaz stały się powszechnie dostępnym dobrem. Powstające po odwilży pawilony i domy handlowe odznaczały się nowoczesną konstrukcją, kusząc przechodniów wielkimi przeszklonymi wystawami, jak w Pawilonie Cepelii czy Chemii. Nowością był także Supersam, pierwszy sklep samoobsługowy.

 

Cykl Warszawa po wojnie. Nowe oblicze miasta

Warszawa okresu Polski Ludowej to nie tylko odbudowa miasta sprzed wojny, ale przede wszystkim czas tworzenia jego nowego oblicza. Budowa zarówno nowych obiektów mieszkaniowych, jak i użyteczności publicznej, propagandowo należała do najistotniejszych inicjatyw nowej władzy. Przyjrzymy się, jak idee architektów niejednokrotnie mierzyły się z rzeczywistością i co z projektów powstających na deskach kreślarskich udawało się zrealizować. Temat architektury okresu Polski Ludowej jest istotny szczególnie dziś, gdy coraz więcej obiektów z lat 1945–1989 znika z przestrzeni miasta.

Prowadząca: Ewa Perlińska-Kobierzyńska jest historyczką architektury, opiekunką merytoryczną zbiorów rysunku architektonicznego Muzeum Warszawy. Zajmuje się architekturą polską XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska warszawskiego w okresie dwudziestolecia i czasu odbudowy.

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.