Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 10.05.2023
18:00–20:00

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Fortuna i sztuka. Queer barok – nie tylko Dolce&Gabbana

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

Barok jako zjawisko kulturowe i artystyczne XVII wieku w Europie co innego oznaczał w każdym z języków. Fenomen barokowości ma więc swoje źródło w różnorodności, lecz nie tylko terminologicznej, ale także geograficznej.

Jest pierwszym stylem, który wyeksportowano za ocean. Jako pierwszy przybrał rozmiary totalne i ogarnął malarstwo, rzeźbę, architekturę, literaturę, muzykę (operę), modę i nie pozostawił nikogo obojętnym. Każdy bowiem ma jakiś stosunek wobec przesytu, nadmiaru, przerysowania, akceptuje lub odrzuca luksus, który jest kwintesencją barokowości.

Wychodząc od wybranych rzeczy-obiektów i artefaktów przyjrzymy się wybranym artystycznym fenomenom stylistycznym.

Jest to wędrówka od przejawów baroku i neobaroku, ich przeniesień amerykańskich, do mody (Versace, Dolce&Gabbana) oraz rozumienia tożsamości artystycznej, znaczenia kampu, kiczu oraz idei queerowych. Wszystko w porządku długiego trwania stylu barokowego i jego rekonstrukcji.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych.

Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wykład odbywa się hybrydowo. Można w nim uczestniczyć stacjonarnie w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytków na Starym Mieście (obowiązuje limit miejsc: 35 osób) lub online z domu albo dowolnego miejsca.

Wykłady stacjonarne kosztują 5 złotych i odbywają się w Centrum Interpretacji Zabytku na Starym Mieście (ul. Brzozowa 11/13). Bilety do nabycia online lub w kasie Centrum Interpretacji Zabytku. KUP BILET NA WYKŁAD STACJONARNY

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę eWejściówki.pl. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. KUP BILET NA WYKŁAD ONLINE


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.