śr., 11.01.2023

Wille i pałace Europy

Fortuna i sztuka. Mediolan na cztery domy

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

Mediolan stał się włoską stolicą handlu dzięki sile finansjery. Na początku XXI wieku wykorzystano ten atut, pokazując domy wielkich fabrykantów. Cztery z nich, powstałe w okresie od drugiej płowy XIX wieku do połowy XX stulecia, zasługują na uwagę z uwagi na swą historię, walory architektoniczne oraz zachowane wyposażenie. Co ważne, na podobieństwo patrycjatu z końca XVI wieku, możne rody włoskie kontynuują tradycję mecenatu i prezentowania kolekcji.

Bagatti Valsecchi, Casa Boschi di Stefano, Villa Necchi i Poldi Pezzoli – to tematy nowego wykładu o stolicy Lombardii.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wykład odbywa się hybrydowo. Można w nim uczestniczyć stacjonarnie w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytków na Starym Mieście (obowiązuje limit miejsc: 30 osób) lub online z domu albo dowolnego miejsca.

Wykłady stacjonarne kosztują 5 złotych i odbywają się w Centrum Interpretacji Zabytku na Starym Mieście (ul. Brzozowa 11/13). Bilety do nabycia online lub w kasie Centrum Interpretacji Zabytku. KUP BILET NA WYKŁAD STACJONARNY

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę eWejściówki.pl. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. KUP BILET NA WYKŁAD ONLINE