Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 16.09.2023
11:00–13:30

Oprowadzanie
Centrum Interpretacji Zabytku
udział bezpłatny

Europejskie Dni Dziedzictwa: Znaczenie tradycyjnych zawodów dla odbudowy Starego Miasta

Zdjęcie. Dwie kobiety stoją tyłem. Jedna z nich wskazuje coś palcem na fototapecie z widokiem na Warszawę sprzed 2 wojny światowej. Fototapeta jest w pomarańczowo brązowych kolorach.

Oprowadzanie po wystawie Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta w Centrum Interpretacji Zabytku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Stare Miasto legło w gruzach w czasie Powstania Warszawskiego i tuż po nim. Zniszczone kilkusetletnie budynki nie nadawały się do użytku, a po Zamku Królewskim pozostał niewielki fragment wschodniego skrzydła i aż do lat 70. pozostawał jedynym śladem po tym symbolu najwyższej władzy.

Do odbudowy Starego Miasta stanęła armia ludzi różnych, również rzadkich, profesji. Potrzebni byli nie tylko architekci, planiści czy urbaniści. Kościoły zaopatrywano w dzwony zamówione u ludwisarzy. Zdunowie i garncarze zajmowali się budową pieców kaflowych, a konwisarze odlewali spiżowe i cynowe wykończenia. Dzięki olbrzymiej rzeszy rzemieślników, świetnych w swoim fachu, Starówka ma niepowtarzalny charakter.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.