Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pon., 27.07.2020
18:30–19:45

Wykład
Muzeum Warszawy
5 zł

Dziedzictwo kulturowe UNESCO w Afryce Zachodniej

Państwa Afryki Zachodniej położone w Zatoce Gwinejskiej – Nigeria, Benin i Ghana, mogą poszczycić się wieloma miejscami, które zdobyły uznanie na arenie międzynarodowej i zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Wśród nich znajdują się przykłady unikatowej architektury rodzimej, związanej z lokalną mitologią, estetyką i władzą, a także pokolonialnej, będącej świadectwem burzliwych procesów historycznych regionu.

Podczas wystąpienia przybliżymy społeczno-kulturowe znaczenia kilku wybranych przestrzeni. W tym fortów i zamków usytuowanych wzdłuż wybrzeża Ghany, tradycyjnych zabudowań sakralnych społeczności Aszantów w okolicach miasta Kumasi, Świętego Gaju Osun¬ Osogbo na południu Nigerii, a także Pałaców Królewskich w benińskim Dahomeju.

Prowadząca: dr Patrycji Kozieł

Afrykanistka i etnolog, dr nauk humanistycznych z dziedziny literaturoznawstwa, badaczka w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Zainteresowania badawcze: literatura Afryki Subsaharyjskiej, kultura popularna, antropologia widowisk kulturowych i sztuki, feminizm i prawa kobiet Afryki Subsaharyjskiej.

Koordynatorka i uczestniczka projektów edukacyjnych i badawczych w krajach Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowo-Wschodniej, m.in. w Beninie, Burkina Faso, Nigerii, Namibii, Etiopii, Tanzanii, Mozambiku, Rwandzie. Trenerka edukacji globalnej i międzykulturowej w Fundacji Twiga, współpracuje z Fundacją dla Somalii na rzecz migrantów w Polsce. Autorka licznych publikacji. 

 

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku.

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Limit miejsc: 50

Kup bilet 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.