Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 17.03.2022
18:30–20:00

Wykład online
NGOsy Warszawy
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp bezpłatny

Domy Bez Granic: Nowi uchodźcy w Warszawie

W cyklu spotkań „NGOsy Warszawy” spotykamy się z przedstawicielami warszawskich organizacji pozarządowych. Rozmawiamy o ich działaniach i zastanawiamy się, jak można się w nie włączyć.

Wschodnia granica Polski to dziś obszar rozwijającego się od ponad pół roku kryzysu humanitarnego. Jaki jest jego obecny krajobraz w związku z gwałtownie rosnącą liczbą uchodźców przy ukraińskiej granicy i dalszymi losami kryzysu przy granicy białoruskiej?

Duża część z nas pomaga przyjeżdżającym Ukraińcom. Udostępniamy sąsiadom dach nad głową, wspieramy zasobami, działaniami instytucji publicznych i inicjatyw prywatnych. Od samego początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę do działania pomocowego zabrało się multum Polaków i warszawiaków.

  • Co robimy i co jeszcze możemy robić?
  • Jak wygląda pomoc kierowana do naszych nowych mieszkańców dzisiaj?
  • Jak włączyć się w działania pomocowe kierowane do innych migrantów przechodzących naszą wschodnią granicę i chcących ją przejść – przy granicy białoruskiej?
  • Jak wygląda ich początek życia w Polsce, w zamkniętych i otwartych ośrodkach dla cudzoziemców, w naszych miastach?

Przecież kiedy otworzyliśmy pod koniec lutego granice dla Ukraińców, kawałek dalej wciąż błąkali się wokół nich syryjscy, i nie tylko, uchodźcy. I nadal błąkają, wycieńczeni, nigdy nie doświadczywszy takiego wsparcia, jakie skierowaliśmy do naszych sąsiadów uciekających do Polski. Uciekają od tego samego widma wojny i przemocy, co Ukraińcy, ale kręcąc się w śmiertelnym kole polsko-białoruskiej zbrodni. Duża część z nich, zostawiona sama sobie, przy naszej granicy doświadcza przemocy, systemowej i oddolnej, traci zdrowie, a nawet życie.

Zapraszamy na spotkanie z Anną Karwowską, współzałożycielką ogólnopolskiej, oddolnej inicjatywy intensywnie wspierającej uchodźców w otwartych i zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców „Domy Bez Granic”.

Anna Karwowska – mama 2 synów, anglistka zawodowo zajmująca się koordynacją badań klinicznych w Europie z ramienia jednej z firm farmaceutycznych. Nie mogąc pozostać bezczynną wobec tragedii ofiar kryzysu migracyjnego na naszej wschodniej granicy, 3 listopada 2020 roku wraz z kilkoma członkiniami inicjatywy Rodziny Bez Granic założyła oddolną, ogólnopolską inicjatywę pomocową Domy Bez Granic, którą współprowadzi.

Rozmowę poprowadzi Marta Żakowska, członkini Laboratorium Miasta Muzeum Warszawy, redaktorka naczelna Magazynu Miasta i jedna z adminek Domów bez Granic, współodpowiedzialna z ramienia inicjatywy za wsparcie uchodźców w Ośrodku dla Cudzoziemców Podkowa Leśna Dębak.

Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.