Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

sob., 13.08.2022
11:00–12:30

Spacer
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Dobry adres: Starówka

Komu sen o Starym Mieście się ziścił? Kto związał swoje losy ze Starówką? Spacer ujawni historie i adresy znanych i lubianych osobistości wieku XX.

Lata po odzyskaniu niepodległości po I wojnie przyniosły zainteresowanie Starówką. Na Brzozowej wyremontowane kamienice Kooperatywy Profesorów UW i Politechniki przyciągają inteligencję akademicką, a na Górze Gnojowej powstaje olbrzymi dom mieszkalny dla pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności. W 1928 roku odnowione fasady kamienic rynkowych przyciągają jasnymi kolorami, odsłaniane sukcesywnie gotyckie mury miejskie interesują historyków, a na Rynku Staromiejskim króluje fontanna z syrenką zamiast kramów kupieckich. Po odbudowie Starego Miasta w latach 1950tych zamieszkanie w staromiejskich kamienicach jest marzeniem.

„Ach, zamieszkać, zamieszkać wysoko i zapraszać gołębie z obłoków, z ukochanym wychylić się z okien na Starówkę, gdzie radość i spokój…” śpiewa Irena Santor.

Start: CIZ, Brzozowa 11/13, g. 11.00

Ilustracja: Na Podwalu, Helena Malarewicz-Krajewska, 1969, Warszawa, zbiory Muzeum Warszawy


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.