Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 03.07.2017
18:30–19:30

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp płatny

Czy Zygmunt III Waza przeniósł stolicę do Warszawy?

Czy Zygmunt III Waza przeniósł stolicę do Warszawy? Celowe działanie króla czy nowożytne zabiegi marketingowe?

Sylweta współczesnego miasta zdradza nam jego historię. Często jest ona ukryta, lecz my – wnikliwi obserwatorzy – szukamy przeszłości w elementach architektury, założeniach urbanistycznych, etc. Szczególnie emocjonujące wydają się nam właśnie historie głęboko ukryte… na przykład na dnie Wisły.

Pretekstem do spotkań stały się zainteresowania badawcze prowadzącej, koncentrujące się wokół relacji polsko-szwedzkich w epoce nowożytnej i szwedzkich grabieży wojennych. Jedyny materialny łącznik między współczesnością a epoką nowożytną stanowić będą dekoracje rzeźbiarskie zdemontowane z warszawskich pałaców, które zostały zrabowane przez szwedzkie wojska podczas „potopu”, a wydobyte z dna Wisły w latach 2009-2015. To one będą punktem wyjścia do rozważań na temat XVII- i XVIII-wiecznego miasta.

Podczas kolejnych spotkań zastanowimy się czy Szwedzi wkroczyli w 1655 r. do stolicy I Rzeczpospolitej czy jedynie do miasta rezydencjonalnego króla, a więc porozmawiamy o pozycji Warszawy w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ponadto przeanalizujemy strukturę społeczną i ekonomiczną miasta, a także podyskutujemy na temat problemów ówczesnej Warszawy.

Dr Katarzyna Wagner, historyczka, pracownik Działu Badań nad Warszawą Muzeum Warszawy. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii Warszawy XVII–XIX w. oraz stosunków polsko-szwedzkich w XVII–XVIII w. Przygotowała dysertację doktorską na temat nierówności majątkowych w dużych miastach Rzeczpospolitej XVII w.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.