czw., 13.10.2022

Wykład online
udział bezpłatny

Czwartek kuratorski: Gabinet Syren Warszawskich

Czwartki kuratorskie: wykłady kuratorów Muzeum Warszawy, którzy odsłonią tajemnice zbiorów gromadzonych tematycznie w poszczególnych gabinetach muzealnych.

Gabinet Syren Warszawskich

Wnętrze Gabinetu Syren Warszawskich, części wystawy stałej Muzeum Rzeczy Warszawskie to miejsce szczególne z kilku względów. Niewielka przestrzeń gromadzi łącznie około stu obiektów z wizerunkiem syreny, należących do najważniejszych pamiątek miasta. Wybrane i wyjęte z magazynów muzeum eksponaty, zachęcają do opowiedzenia historii o mieście i życiu warszawiaków.

Podczas wirtualnej wizyty w Gabinecie porozmawiamy o fenomenie warszawskiej syreny, ale także o jej związkach z mieszkańcami Warszawy. Spotkanie będzie także okazją do opowiedzenia historii o kilku wybranych obiektach, które trafiły do Muzeum i dziś w gablocie Muzeum przypominają o ważnych wydarzeniach z dziejów miasta.

Krzysztof Zwierz, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Działu Badań nad Warszawą Muzeum Warszawy. Swoje zainteresowania badawcze skupia wokół dziejów społecznych i politycznych Warszawy w XVI i XVII wieku, Starego Miasta oraz historii prawobrzeżnej części miasta. Przygotował pracę poświęconą rozwojowi Warszawy w kontekście odbywających się w niej sejmów w latach 1570-1655.

Wykład jest bezpłatny. Wykładu można słuchać na Facebooku Centrum Interpretacji Zabytku.

Można się również połączyć na Zoomi:

Identyfikator spotkania: 889 9144 2290
Kod dostępu: 803282

Sprawdź harmonogram wykładów.

E-KOLEKCJE MUZEUM WARSZAWY

E-Kolekcje to nowoczesna i funkcjonalna platforma prezentująca zbiory Muzeum Warszawy.

Obiekty znajdujące się na wystawie głównej Muzeum Warszawy oraz te, które pozostają w muzealnych magazynach zostały starannie sfotografowane. Platforma pozwala przeszukiwać cyfrowe wizerunki obiektów. Umożliwia eksplorowanie bazy eksponatów przy pomocy haseł tematycznych i odkrywanie nowych rzeczy warszawskich. Obiektów i tekstów tematycznych cały czas przybywa.

Zachęcamy do korzystania z e-Kolekcji!

Fot. Marcin Czechowicz