czw., 31.03.2022

Gabinety Muzeum Warszawy
wstęp bezpłatny

Czwartek kuratorski: Gabinet Rysunków Architektonicznych

Czwartki kuratorskie: wykłady kuratorów Muzeum Warszawy, którzy odsłonią tajemnice zbiorów gromadzonych tematycznie w poszczególnych gabinetach muzealnych.

Rysunek architektoniczny narzędzie czy dzieło sztuki?

Rysunek architektoniczny należy do nieoczywistych zbiorów muzealnych. Choć wiele instytucji ma je w swoich kolekcjach, rzadko kiedy goszczą na stałych ekspozycjach. Pod tym względem utworzenie Gabinetu Rysunków Architektonicznych w Muzeum Warszawy było prekursorską inicjatywą. Aby w pełni zrozumieć specyfikę tego gabinetu trzeba przyjrzeć się historii samego medium, obecnie będącego w odwrocie w związku z powszechną komputeryzacją pracy zawodowej architektów.

Rysunek architektoniczny jest językiem porozumiewania się architekta. Często uważa się, że jest jedynie drogą do powstania architektury. Na podstawie obiektów z Gabinetu Rysunków Architektonicznych w trakcie wykładu poszukamy odpowiedzi na pytania:

Jaką rzeczywiście funkcję pełniły rysunki architektoniczne w pracy zawodowej architektów w XIX i XX w.?
Czy architektura rysowana pełni rolę służebną wobec zrealizowanej?
Czym jest rysunkowe myślenie o architekturze?

Poznamy też techniki i narzędzia wykonywania rysunków architektonicznych. Uzupełnieniem rozważań będzie tematyka gromadzenia i przechowywania rysunku architektonicznego w zbiorach muzealnych.

Ewa Perlińska-Kobierzycka – historyczka architektury, pracownica Działu Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy, wykładowca na studiach niestacjonarnych w Instytucie Historii Sztuki UW.

Wykłady są bezpłatne. Wykładu można słuchać przez platformę ZOOM.

Sprawdź harmonogram wykładów.

Fot. Marcin Czechowicz