Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 30.06.2022
18:30–20:00

Wykład online
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp bezpłatny

Czwartek kuratorski: Gabinet Opakowań Firm Warszawskich

Czwartki kuratorskie: wykłady kuratorów Muzeum Warszawy, którzy odsłonią tajemnice zbiorów gromadzonych tematycznie w poszczególnych gabinetach muzealnych.

Gabinet Opakowań Firm Warszawskich

Prezentuje ponad 150 obiektów związanych z produkcją warszawskich zakładów rzemieślniczych i przemysłowych od końca XIX wieku do współczesności. To wybór z liczącego kilkaset opakowań muzealnego, stale rozwijanego, głównie dzięki darom, zbioru. Najwięcej opakowań w Gabinecie pochodzi z okresu międzywojennego. Jest to prawdopodobnie jedyna prezentowana na stałej wystawie muzealna kolekcja tego typu obiektów.

Pokazujemy opakowania wyrobów (a także same wyroby) produkowanych w Warszawie, a często także wykonane w stolicy: puszki, pudełka, torebki i papiery opakowaniowe, butelki. Są wśród nich zarówno wyróżniające się estetyką wykonania zaprojektowane przez znanych twórców, takich jak Tadeusz Gronowski czy Eryk Lipiński. W gabinecie mamy także opakowania bardzo skromne – są to najczęściej opakowania po produktach przemysłowych.

Gabinet przypomina warszawskie firmy i ich wyroby, a także producentów opakowań. Są wśród nich producenci warszawscy – „Tłocznia S.A.”, która wytworzyła większość z prezentowanych na wystawie opakowań blaszanych dla firm różnych branż, ponadto „Blacha” i Fabryka Opakowań Blaszanych Mieczysława Eilsteina, produkujący opakowania kartonowe Technograf, podwarszawskie huty szkła „Przyszłość” i „Jabłonna”.

Opakowanie – źródło historyczne

Opakowanie jest więc cennym, choć niekonwencjonalnym źródłem historycznym: świadczy o gustach warszawiaków i warszawianek, o ich codziennych potrzebach, informuje o producentach wyrobów warszawskich (często zawiera dane adresowe), producentach opakowań. Jest świadectwem powszechnych upodobań estetycznych, a także nowoczesnych tendencji w plastyce.

Wczesne opakowania, z końca XIX w. i pierwszych dekad kolejnego stulecia, mogą być źródłem do historii rozwijającego się przemysłu, a także reklamy: związane są z kształtowaniem się zawodu projektanta i praktyk promocyjnych, obejmujących m.in. projektowanie plakatów reklamowych, ulotek i anonsy prasowe oraz aranżację  wystaw sklepowych.

Opakowania opowiadają historię warszawskich firm i warszawiaków, opowiadają także swoje historie. Niektóre, jakby wbrew kruchości materiałów, z których są wykonane, były uczestnikami dramatycznych wydarzeń. Dla wielu warszawiaków i warszawianek opakowania miały wartość sentymentalną – podobały się i często były wykorzystywane ponownie. Świadczą o tym ślady ponownego używania, w tym zachowane zapiski na wieczkach i wewnątrz pudełek. Dzięki temu „drugiemu życiu” wiele z tych ulotnych codziennych przedmiotów dotrwało do naszych czasów.

Podczas wykładu przyjrzymy się najciekawszym opakowaniom prezentowanym w Gabinecie.

Lena Wicherkiewicz – kuratorka wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”. Od 2016 roku pracuje w Dziale Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy na stanowisku adiunkta; jest opiekunką kolekcji opakowań firmowych i przedmiotów reklamowych oraz współautorką Gabinetu Opakowań Firm Warszawskich na wystawie głównej Muzeum Warszawy.

Wykłady są bezpłatne. Wykładu można słuchać na Facebooku Centrum Interpretacji Zabytku.

Sprawdź harmonogram wykładów.

E-KOLEKCJE MUZEUM WARSZAWY

E-Kolekcje to nowoczesna i funkcjonalna platforma prezentująca zbiory Muzeum Warszawy.

Obiekty znajdujące się na wystawie głównej Muzeum Warszawy oraz te, które pozostają w muzealnych magazynach zostały starannie sfotografowane. Platforma pozwala przeszukiwać cyfrowe wizerunki obiektów. Umożliwia eksplorowanie bazy eksponatów przy pomocy haseł tematycznych i odkrywanie nowych rzeczy warszawskich. Obiektów i tekstów tematycznych cały czas przybywa.

Zachęcamy do korzystania z e-Kolekcji!

Fot. Marcin Czechowicz


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.