Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 16.07.2018
18:30–19:45


Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp 5 zł

Cypr. Koronki z Pano Lefkary oraz pojedynki poetyckie (czakismata)

Górska wieś Pano Lefkara słynie z wyrobów ze srebra oraz charakterystycznych koronek. Obejrzymy miejscowe wyroby koronkarskie i zobaczymy, w jakim stopniu tradycja trwa do dzisiaj. Potem pozostaniemy w kręgu kultury ludowej i wsłuchamy się w improwizowane pojedynki na słowa – poznamy zwyczaj rymowanych utarczek, które na Cyprze rozwinęły się w cały gatunek poezji.

 

Cykl Niematerialne dziedzictwo Grecji i Cypru na liście UNESCO

W tej kategorii Grecja i Cypr pojawiają się na liście UNESCO siedem razy. Jedne wpisy mają charakter bardzo lokalny (uprawa drzew mastyksowych na wyspie Chios), inne ponadregionalny (kuchnia śródziemnomorska – zapis obejmuje siedem krajów). Wszystkie jednak dotyczą szeroko pojętej kultury ludowej, a dokładniej niektórych jej zjawisk, które charakteryzuje niebywała żywotność. Wykłady przybliżą większość z nich.

Prowadzący: dr Przemysław Kordos jest etnografem i literaturoznawcą, zajmującym się szeroko pojętą tematyką nowej Grecji oraz Cypru. Jego doktorat dotyczył polskiego podróżnictwa do Grecji, zajmował się również kwestią tożsamości nowogreckiej, kulturą ludową w Grecji i na Cyprze oraz współczesną literaturą nowogrecką. Pracuje na Wydziale Artes Liberales UW.

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.