Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pon., 03.06.2019
18:30–19:45

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Butelka butelce nierówna. O wodach mineralnych i innych napojach na podstawie znalezisk butli kamionkowych i szklanych z placu Zamkowego w Warszawie

Jakie wody mineralne pijali warszawiacy i warszawianki w XVIII wieku? Z pewnością nie tylko te z Bad Pyrmont oraz Spa, sprowadzane w charakterystycznych szklanych butelkach, lecz także „arak z Batawiej i Goa”, węgrzyna, szampana i jałowcówkę w „stylu londyńskim”. Modnisie, oprócz angielskich kortów, sprowadzali angielski porter w czarnych butelkach, a amatorzy kuchni śródziemnomorskiej kapary spod Tuluzy w niebieskich, szklanych słoiczkach. Badania materiału pozostawionego w piwnicach kamienic Placu Zamkowego pozwoliły na zajrzenie do apteczek, spiżarni i piwniczek mieszkanek i mieszkańców Warszawy sprzed 200 lat.

 

Wykład z cyklu: MIĘDZY MIASTEM A DWOREM – ZANIM POWSTAŁ WARSZAWSKI PLAC ZAMKOWY

Po dwóch latach intensywnych prac nad opracowaniem wyników badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 1977–1983 na placu Zamkowym ukazała się dwuczęściowa monografia tego największego przebadanego archeologicznie stanowiska w Warszawie. Ten ważny projekt naukowo-wydawniczy realizowany przez pracowników i pracownice Działu Archeologicznego Muzeum Warszawy pozwala nam dowiedzieć się o dawnym kształcie tak dobrze znanego wszystkim placu Zamkowego, jego dawnej zabudowie, mieszkańcach i mieszkankach oraz ich życiu codziennym.

Prowadzący:

Ewelina Więcek jest archeolożką i historyczką kulinariów, pracuje w Dziale Archeologicznym Muzeum Warszawy. Specjalizuje się głównie w XVIII- i XIX-wiecznej historii społecznej. Temat przewodni działań naukowych to historia kuchni i kulinariów w szerokim kontekście.

Kamila Baturo jest archeolożką, pracownicą Działu Archeologicznego Muzeum Warszawy. Uczestniczka badań archeologicznych na terenie Bliskiego Wschodu i Polski. Specjalizuje się w badaniach nad szklarstwem okresu nowożytnego, w tym historią szkła zasobowego

Po wykładzie będzie można za darmo nabyć publikację Między miastem a dworem. Badania archeologiczne placu Zamkowego w Warszawie w latach 1977–1983, tom IV Archeologii dawnej Warszawy, części 1 i 2!

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.