śr., 05.08.2020

Muzeum Warszawy
5 PLN

BudujeMY! | Warszawa oskarża, Warszawa znowu żyje. Propaganda w służbie odbudowy miasta

Odbudowie Warszawy po II wojnie światowej towarzyszyły działania propagandowe. Miały one pomóc budować społeczne poparcie dla decyzji architektów i urbanistów oraz gromadzić niezbędne środki finansowe.

Takie cele przyświecały kierowanemu przez Helenę Syrkus Wydziałowi Propagandy Biura Odbudowy Stolicy oraz jego wystawom i wykładom organizowanym w Polsce i zagranicą.

Podczas wykładu przyjrzymy się, jak kształtowano narrację wspierającą dzieło odbudowy na wystawach „Warszawa oskarża” w Warszawie i „Warszawa znowu żyje” podróżującej po Stanach Zjednoczonych. Dowiemy się jaki w tym udział mieli przebywający w Stanach Maciej Nowicki, Walter Gropius czy Lewis Mumford.

Prowadząca: Aleksandra Kędziorek – historyczka sztuki i architektury, kuratorka. Pracowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Prowadzi badania na temat polskiej architektury modernistycznej, którą promuje poprzez wystawy i publikacje w Polsce i na świecie. Jest kuratorką domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie oraz współkuratorką podróżującej wystawy „Oskar Hansen. Forma Otwarta” pokazywanej w Barcelonie, Porto, New Haven, Warszawie i Wilnie. Jest współredaktorką książek „Oskar Hansen—Opening Modernism: On Open Form Architecture, Art and Didactics” (z Ł. Rondudą, 2014) i „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus” (z K. Uchowicz i M. Wirkus, 2019). Publikuje m.in. w „Autoportrecie” i „Przekroju”. Jest stypendystką Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Informacje o wydarzeniu w Kinie Syrena

miejsce: kino Syrena, Muzeum Warszawy, wejścia od strony ul. Nowomiejskiej 8

limit miejsc: 15 (limit może ulec zmianie)

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Cykl: BudujeMY! Rocznica odbudowy Warszawy

Program finansuje Urząd m.st. Warszawy.