Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 05.09.2020
16:00–17:00

Spotkanie
Muzeum Warszawy
Bezpłatne wejściówki

BudujeMY! | Spotkanie wokół książki Grzegorza Piątka “Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”

Miejsce: Kino Syrena, Rynek Starego Miasta 42

limit miejsc: 16

Bezpłatne wejściówki dostępne od 3.09 godz. 11:00

 

Po likwidacji getta i klęsce powstania warszawskiego Warszawa zamieniła się w ocean gruzów. Trzeba było nie lada wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta. A jednak decyzję o jego odbudowie podjęto niemal niezwłocznie. 

Choć wizytówką powojennej odbudowy Warszawy stała się zrekonstruowana starówka, to reszta miasta nie miała wrócić do dawnej formy, tylko zamienić się w idealną nowoczesną metropolię. Najnowszą książka Grzegorz Piątka mówi o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata” na gruzach starego porządku, o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, wikłali się w budowę totalitarnego państwa. O odwadze i trudzie ludzi odbudowy autor porozmawia z Magdaleną Wróblewską, kuratorką i kierowniczką Działu Badań nad Warszawą w Muzeum Warszawy.

  

Grzegorz Piątek – krytyk architektury, badacz dziejów Warszawy, kurator, publicysta, z wykształcenia architekt.. Pisze, wykłada, opowiada, oprowadza. Za poprzednią książkę „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (W.A.B. 2016) otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a także nominację do Nagrody im. Jana Długosza oraz w konkursie Książka Historyczna Roku. Współautor innych publikacji poświęconych Warszawie, m.in. Warschau. Der thematische Führer durch Polens Hauptstadt (2009), SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy (2012), AR/PS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka (2012) oraz cyklu Archimapa.  

 

Prowadząca dr Magdalena Wróblewska – historyczka sztuki, muzealniczka, badaczka fotografii. Kieruje Działem Badań nad Warszawą w Muzeum Warszawy, wykłada w Instytucie Historii Sztuki UW. Pracowała m.in. w Staatliche Museen zu Berlin, odbyła staże i stypendia badawcze w Lieven Gevaert Centre for Photography na Katholieke Universiteit Leuven, Kunsthistorisches Institut in Florenz-Max-Planck-Institut we Florencji,  Henry Moore Institute w Leeds, Ruskin Library na Lancaster University. Jest autorką i współautorką artykułów i książek na temat fotografii, m.in. „Rzeczy warszawskie”, „Fotografie ruin- ruiny fotografii. Warszawa 1944-2014”, „Interpretować fotografię”.

 

Cykl: BudujeMY! Rocznica odbudowy Warszawy

 

Program finansuje Urząd m.st. Warszawy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.