Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

śr., 09.09.2020
18:30–20:00

Wykład
Muzeum Warszawy
5 PLN

BudujeMY! | Powojenna odbudowa kościołów na Starym i Nowym Mieście w Warszawie.

Dokonany w 1945 roku bilans strat materialnych w Warszawie był nie tylko podsumowaniem sześciu lat działań wojennych, ale też zamknięciem blisko ośmiuset letniej historii miasta. Zniszczenia ogólnej kubatury zabudowy wyniosły ponad 70%. Zniszczenia obiektów zabytkowych, w tym kościołów – aż 90%.

Na wykładzie opowiemy historię odbudowy kościołów Warszawy, w szczególności na Starym i Nowym Mieście, oraz zaznajomienie słuchaczy z historią Rady Prymasowskiej Odbudowy Kościołów Warszawy – instytucji, która odbudowywała Warszawę na linii jej zabudowy sakralnej. 

 

Prowadząca: Karolina Mętrak – doktorantka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i  pracowniczka Archiwum Archidiecezji Warszawskiej. Pracę doktorską pt. Spór o  krzyż w panoramie miasta. Miejsce budownictwa sakralnego w relacjach między państwem a Kościołem, 1945–1989 przygotowuje pod kierunkiem dr. hab. Pawła Skibińskiego. 

Informacje o wydarzeniu w Kinie Syrena

miejsce: kino Syrena, Muzeum Warszawy, wejścia od strony ul. Nowomiejskiej 8

limit miejsc: 15 (limit może ulec zmianie)

Kup bilet

 

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Limit miejsc: 50

Kup bilet

 

Cykl: BudujeMY! Rocznica odbudowy Warszawy

 

Program finansuje Urząd m.st. Warszawy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.