czw., 09.07.2020

Spacer
Muzeum Warszawy
5 PLN

BudujeMY! | Polichromie na Starym Mieście.

Miejsce zbiórki: pod pomnikiem Syrenki na Rynku

limit miejsc: 6

Podczas odbudowy Starego Miasta projektanci zadbali o każdy szczegół, aby zachować zabytkowy charakter dzielnicy. Szczególnie dużo pracy poświęcili barwnym dekoracjom fasad kamienic. Artyści sięgnęli po dawne, tradycyjne techniki zdobienia budynków.

Podczas spaceru obejrzymy wspólnie przykłady barwnych fasad. Dowiemy się kto projektował, tworzył powojenne polichromie i co było ich tematem? Jakiej kolorystyki użyli artyści? Jakie charakterystyczne motywy znajdziemy na staromiejskich kamienicach?

Prowadząca: Joanna Kania – historyczka sztuki, pracowniczka Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kuratorka wystaw malarstwa „Wanda Paklikowska-Winnicka” w 2007 roku i „Rajmund Ziemski” w 2010 roku w Zachęcie.

Cykl: BudujeMY! Rocznica odbudowy Warszawy

Program finansuje Urząd m.st. Warszawy.