czw., 20.08.2020

Miejsce zbiórki: pod pomnikiem Syrenki na Rynku

limit miejsc: 6

Kup bilet

Nowe Miasto zostało założone na początku XV wieku obok dawnej Warszawy. Jego plan urbanistyczny świadczył o ambicji założycieli. Rynek Nowego Miasta zajmował oryginalnie obszar blisko dwukrotnie większy niż główny plac Starego Miasta.

Druga wojna światowa obeszła się równie brutalnie z tymi dwoma zabytkowymi dzielnicami. Obie zostały także odbudowane po wojnie według założeń łączących odtworzenie dawnego charakteru zabudowy z modernistycznymi standardami urbanistyki. Nowe Miasto jest więc fascynującą krzyżówką odległej i bliższej nam historii, którą warto poznać na spacerze.

Prowadzący: Krzysztof Mordyński – absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant Instytutu Sztuki PAN, kustosz w Muzeum UW, autor wystaw muzealnych, zajmuje się historią urbanistyki i architektury, ze szczególnym uwzględnieniem okresu realizmu socjalistycznego w Warszawie.

Cykl: BudujeMY! Rocznica odbudowy Warszawy

Program finansuje Urząd m.st. Warszawy.