Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

śr., 19.08.2020
18:30–20:00

Wykład
Muzeum Warszawy
5 PLN

BudujeMY! | Ogrody Zamku Królewskiego – w gąszczu powojennych ideologii i doktryn konserwatorskich.

Losy Zamku Królewskiego i losy zamkowego ogrodu nie były takie same. W czasie II wojny światowej Zamek zniknął z powierzchni ziemi, a ogród przetrwał. Wiódł  potem własne życie, kilkakrotnie niszczony i urządzany na nowo. Jako element reprezentacyjnej panoramy stolicy od strony Wisły, stawał się celem rozmaitych ideologicznych zabiegów. 

Otwarcie ogrodu dla publiczności w 2019 roku można uznać za ostateczne zakończenie odbudowy Zamku. Forma, jaką ogród uzyskał, jest wynikiem ewolucji projektów konserwatorskich i ich częściowych realizacji. Ten wieloletni proces, pokazujący rozmaite podejścia konserwatorów zabytków do przeszłości (i przyszłości) tego ogrodu, doprowadził do jego obecnej, efektownej formy. 

Forma ta daleko odbiega od standardów traktowania zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Postaramy się ustalić, jakie są tego przyczyny i na czym polega historyczna wartość ogrodu, po którym wreszcie – po latach oczekiwań – możemy spacerować. 

Prowadząca: dr Małgorzata Szafrańska – była wieloletnim kustoszem Zamku Królewskiego w Warszawie. Jest autorką wystawy „Ogród. Forma-Symbol-Marzenie” (1999, Nagroda Sybilli) poświęconej europejskiej sztuce ogrodowej od starożytności do dziś. Zajmując się projektem rewaloryzacji zamkowego ogrodu, napisała jego pierwszą monografię Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie (2017, dwukrotnie nagrodzoną). W swoich badaniach najwięcej uwagi poświęca ogrodom renesansowym, barokowym i dziewiętnastowiecznym, a spośród swych książek najbardziej lubi Ogrodników – eseje poświęcone istocie zjawiska ogrodu. Wykłada w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Rady Redakcyjnej „Studies in the History of Gardens & Designed Landscapes”.

 

Informacje o wydarzeniu w Kinie Syrena

miejsce: kino Syrena, Muzeum Warszawy, wejścia od strony ul. Nowomiejskiej 8

limit miejsc: 15 (limit może ulec zmianie)

Kup bilet

 

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Limit miejsc: 50

Kup bilet

 

Cykl: BudujeMY! Rocznica odbudowy Warszawy

 

Program finansuje Urząd m.st. Warszawy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.