śr., 23.09.2020

Muzeum Warszawy
5 PLN

BudujeMY! | Muzeum Kultury Polskiej czy Ośrodek Turystyczny dla Młodzieży – niezrealizowane pomysły na Zamek Królewski.

Odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie ze zniszczeń wojennych rozpoczęła się w latach 80., jednak rozważania nad jego funkcją i formą miały początek o wiele wcześniej, bo już w latach 40. XX wieku. Czy wiesz, że na Zamku planowano umieścić siedzibę władz państwowych, a według innego pomysłu Ośrodek Turystyczny dla Młodzieży?

W czasie wykładu przedstawimy niewykonalne, niepotrzebne lub wręcz niepożądane pomysły na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie. Poszukamy nieoczywistych śladów tych niezrealizowanych koncepcji i odwołań do nich – obecnych zarówno w samym Zamku, jak i w innych miejscach w Warszawie i poza nią.

Prowadzący: dr Łukasz Bukowiecki – kulturoznawca, socjolog kultury, historyk muzealnictwa. Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, zatrudniony w grancie European Colonial Heritage Modalities in Entangled Cities (ECHOES) finansowanym z programu Horyzont 2020. Zajmuje się badaniami dziedzictwa kulturowego, pamięci społecznej i kultur miejskich. W styczniu 2019 r. w Instytucie Kultury Polskiej UW obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską na temat niezrealizowanych przedsięwzięć muzealnych w Warszawie w XX wieku. Autor książki Czas przeszły zatrzymany. Kulturowa historia skansenów w Szwecji i w Polsce (Warszawa 2015).

Informacje o wydarzeniu w Kinie Syrena

miejsce: kino Syrena, Muzeum Warszawy, wejścia od strony ul. Nowomiejskiej 8

limit miejsc: 15 (limit może ulec zmianie)

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Cykl: BudujeMY! Rocznica odbudowy Warszawy

Program finansuje Urząd m.st. Warszawy.