Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 01.07.2020
18:30–20:00

Wykład
Muzeum Warszawy
5 PLN

BudujeMY! | Czy cały naród budował swoją stolicę?

W czasie II wojny światowej stolica Polski została całkowicie zrujnowana. Zniszczenia dotknęły w skali masowej ludzi, budynki i założenia zabytkowe, z którymi wiąże się pamięć o przeszłości i tym, jak dawniej kształtowała się przestrzeń.

Zniszczenie historycznych przestrzeni miast, jak Starego Miasta w Warszawie, postawiło wówczas wiele pytań. Czy odbudować utracone zabytki? Czy zbudować „lepsze”, bardziej funkcjonalne miasto? Jak zachować się wobec totalitaryzacji życia kulturalnego w czasach realizmu socjalistycznego? Na te pytanie odpowiemy na wykładzie.

 

Prowadzący: prof. ucz. dr hab. Piotr Majewski – historyk, obecnie dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Wcześniej wieloletni pracownik Zamku Królewskiego, autor scenariusza stałej ekspozycji Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie i współautor wystaw: Stanisława Lorentza walka o Zamek, Jan Zachwatowicz. Jest autorem wielu publikacji poświęconych odbudowie Warszawy, ostatnio: Czas końca, czas początku. Architektura i urbanistyka Warszawy historycznej 1939-1956.

 

Informacje o wydarzeniu w kinie Syrena

miejsce: kino Syrena, Rynek Starego Miasta 42

limit miejsc: 16

Kup bilet

 

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Limit miejsc: 50

Kup bilet

 

Cykl: BudujeMY! Rocznica odbudowy Warszawy

 

Program finansuje Urząd m.st. Warszawy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.