pon., 10.09.2018
18:30–19:45
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp 5 zł
Bordeaux i Saint-Émilion. Skąd wzięła się ich wielkość?
Rzadko o tym pamiętamy, ale ten francuski region w okresie swojej największej świetności wcale do Francji nie należał. Swoją wielkość i światową renomę uzyskał w czasach, gdy był częścią Korony Angielskiej i właśnie ścisła więź z Londynem stoi u podstaw wielkiego prestiżu, jakim wciąż jeszcze otaczamy wina z Bordeaux. Podczas wykładu usłyszymy o zawikłanej historii starożytnej Burdigali, zmowach handlowych XVII wieku, najsłynniejszym i zarazem najmniej poważanym systemie klasyfikacji Grands Crus i Grands Crus Classes oraz o wyjątkowym miejscu, jakie w Bordeaux zajmuje apelacja Saint-Émilion.
Cykl Najsłynniejsze regiony winiarskie Francji
Winorośl ma tę dziwną i zdumiewającą właściwość, że wybiera sobie do życia najpiękniejsze zakątki świata. Bywa, że te najpiękniejsze z najpiękniejszych. Z uwagi na sięgające nierzadko starożytności tradycje winogrodnicze i winiarskie regiony te trafiają na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wykłady będą poświęcone takim właśnie niezwykłym okręgom winiarskim Francji: Szampanii, Burgundii i Bordeaux (Saint-Émilion) oraz wyjątkowym winom, które tam powstają.
Prowadzący: dr Michał Bardel jest dziennikarzem i nauczycielem akademickim, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Czas Wina, jurorem w międzynarodowych konkursach winiarskich, kierownikiem studiów podyplomowych z wiedzy o winie w Collegium Civitas. Wydał m.in. książkę Zbrodnia i wino. Sensacyjny przewodnik po winach świata oraz (z W. Gogolińskim) dwa tomy Wiedzy o winie.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018